الیاف کربن

معرفی فناوري:

1- تولید الیاف کربن (carbon fiber)

2- تولید پارچه کربنی (carbon fabric )

پیشرفت تکنولوژی به همراه سیستمهای گوناگون نوین صنعتی مواد نوینی را می­طلبد که قوی­تر، سفت­تر با دوام­تر و سبک­تر باشند. در برخی موارد چنین موادی همچنین باید از خواصی همچون هدایت الکتریکی، هدایت گرمایی، خواص مغناطیسی و… برخوردار باشند. تا نیمه سده بیستم بیشتر مواد سنتی به کاربرده می­شد. اما این مواد آمیزه درخوری از ویژگی­های بالا ارائه نمی­دهند.

امروزه کاربرد الیاف کربن به عنوان يكي از مؤلفه­های اصلی مواد پیشرفته در حوزه ملزومات مواد مركب مطرح مي­باشد. الياف کربن به جهت دارا بودن استحکام کششي و مدول بالا و سبکي وزن يکي از شناخته شده­ترين و پر کاربردترین گونه الياف پیشرفته مي­باشند. توليد اين الياف با توجه به نيازها و افق بازار موجود از سالها قبل در معدود كشورهاي پیشرفته انجام شده و با توجه به طبقه بندي هاي رايج انجام گرفته در خصوص استحكام و مدول گونه­هاي مختلف الياف كربن، محصولات كربني كمپاني عظيم و چند مليتي Toray -كه در صنعت كامپوزيت­هاي نظامي در كشورمان شناخته شده تر بوده و ارجاعات فني بيشتري به محصولات آن صورت مي گيرد- مورد توجه قرار گرفته است. لذا توليد گونه­اي از الياف كربن با شاخصه­هاي مكانيكي معادل رده پر مصرف T300 عرضه شده توسط كمپاني Toray با استحكام مكانيكي 3.0-3.6 GPa و مدول الاستيسيته حدود 200-230 GPaدر این پروژه مد نظر قرار گرفت.

الیاف با کارایی بالا از خواص مکانیکی (استحکام، مدول و ازدیاد طول تا حد پارگی) بسیار خوبی برخوردارند. این الیاف دست کم استحکامی برابر 3GPa برخوردارند. الیاف کربن تولیدی طرح همچنین مقاومت حرارتی بالایی دارند. ویژگی های فنی الیاف کربن در جدول زیر خلاصه شده است.

Density(g/cm3) Elongation at Break (%) Elastic Modulus (GPa) Tensile Strength(GPa)
≥ 1.720 g/cm3 1-2 ≤ 200 ≥ 3 T300

صاحب/صاحبان فناوری: شرکت مواد ترکیبی نوید

مدیرعامل: محمد مقام

حوزه کاربرد:

  • صنایع هوا فضا
  • صنایع پزشکی (تجهیزات و ایمپلنت)
  • صنعت خودرو
  • صنایع ساختمانی
  • صنایع دریایی و فراساحل
  • صنایع دفاعی
  • انرژی
  • لوازم ورزشی

مرحله توسعه: □تولید آزمایشگاهی □تولید محدود n تولید صنعتی

دستاوردها( ثبت اختراع، گواهی تایید، مجوزها و …):

ثبت اختراع، گواهی تأیید، گواهی صحت سنجی کیفیت محصول