حمل و نقل ریلی

فعالیت ها و توانمندی های واحد حمل و نقل ریلی
با توجه به گسترش روزافزون شهرها، نياز به شبكه های حمل و نقل عمومی ايمن و با ظرفيت بالا هرروزه افزايش مي يابد. در اين ميان شبكه حمل و نقل ريلی از جايگاه ويژه ای برخوردار است.

در اين راستا واحد حمل و نقل شركت صنعتی و بازرگانی صنام از سال 1386 ، به طور گسترده در زمينه خدمات طراحی و مهندسی، تامين كالا، نصب و راه‌اندازی، نظارت و پشتيبانی فنی، مشاوره و امكان سنجی پروژه هاي مخابرات، كنترل، برق و سيگنالينگ حوزه حمل و نقل ریلی فعال بوده و قادر به ارائه خدمات زير مي باشد:

ارائه خدمات طراحي و مهندسي
تامين كالا
نصب و راه اندازی
تامين و نگهداری
بخش مخابرات پروژه هاي مترو و راه آهن
سيستم های مخابراتي پروژه های حمل ونقل به عنوان تامين كننده بستر ارتباطی در سطوح مختلف شامل كنترل كننده مركزي شبكه، پرسنل ايستگاه و مسافران، بخش مهمی از پروژه­هاي ريلی را تشكيل مي دهند. سيستم­های مختلف موجود در اين بخش عبارتند از:

سامانه مخابرات مترو
سامانه مخابرات مترو از ساعت مركزی (Clock)، سامانه فيبر نوری، مراكز تلفن خصوصی (PABX)، سامانه اطلاع رسانی همگانی (Public Address)، مخابرات راديويی، بی سيم های ديسپچينگ، دوربين های مدار بسته (CCTV) تشكيل شده است و تمامی اماكن مترو و ايستگاه ها را پوشش مي دهد.

سامانه مخابرات نوری و انتقال داده ها شبكه انتقال( SDH & LAN)
سامانه شبكه تلفن مجزا
سامانه تلفن ديسپاچينگ:
سامانه راديويي:
سامانه تلويزيون مدار بسته:
سامانه ساعت مركزي(Clock):
شبكه اعلام عمومي (Public Address)
اطلاع رساني مسافرين (Passenger Information Systems)
تجهيزات تأمين توان (UPS, Battery, Rectifier, AC/DC Panel)

بخش كنترل پروژه های مترو
سامانه كنترل ترافيك به طور مستقيم با تجهيزات سيگنالينگ ارتباط داشته و وظيفه مسير سازي، نظارت و كنترل بر سير و حركت به موقع و ايمن قطارها را مطابق با جداول زماني اعزام ها برعهده دارد. براي انعطاف پذيري و بالا بردن توانمندي سامانه در اجراي وظايف ياده شده نيز از مراكز كنترل محلي استفاده مي شود. اين سيستم ها عبارتند از:

سيستم جمع آوري اتوماتيك بليط (AFC)
سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق (FAS/FES)
SCADA
مديريت هوشمند ساختمانBMS (Building Management System )
سيستم هاي تهويه تونل

شبكه برق بالا سري و يا ريل سوم
نخستين راه‌آهن برقي در سال 1890 ميلادي در انگلستان بنا گرديد يعني درست بيش از يك قرن از عمر آن مي‌گذرد. كشور ايران نخستين راه‌آهن برقي خود را در سال 1361 شمسي در مسير تبريز- مرند- جلفا به طول km146 مورد بهره‌برداري قرار داد. اين راه‌آهن برقي با سيستم خط كنتاكت بالاسري ساخته شده است. هم اكنون بيش از پنجاه كشور جهان داراي راه‌آهن برقي می باشند .پروژه هاي برقي كردن راه آهن با اهداف افزايش سرعت تردد در محور، كاهش زمان مسير قطار مسافري و افزايش ظرفيت نهايي حمل مسافر انجام مي گيرد. تجهيزات موردنياز در اين بخش عبارتند از:

نحوه تامين برق و ايستگاهها
تجهيزات OCS (Overhead Catenary System)
پايه هاي طول مسير
ريل سوم
فصل مشترك (Interface)

سيگنالينگ
بخش سيگنالينگ، اصلي ترين بخش سيستم هوشمند پروژه­هاي ريلي است كه مديريت ترافيك و كنترل تردد قطارها را بر عهده دارد. لائم راه آهن به سیگنال، راهنما و نشانگر طبقه بندی شده اند هر یک برای منظوری خاص بکار می روند. مکانیزم ارائه نمایش وعلامت” سیگنال ” یا ” دستگاه سیگنال ” خوانده می شود. کد نشاندهنده یک سیگنال ” نما ” نامیده شده و کد نشاندهنده یک راهنما یا نشانگر ” شاخص ” خوانده می شود. سیگنال معمولا به معنی انتقال اطلاعات بر مبنای قراردادهای از قبل تعیین شده می باشد که با استفاده از کلمات، صدا، اشکال و رنگها برای حرکت ایمنی قطارها و به منظور اعلام وضعیت و موقعیت قطارها استفاده می شود. فرامین ” ایست ” و ” عبور آزاد ” ابزارهای اصلی نشان دهنده شرایط بهره برداری هستند و بنابراین نماهای ایست و عبور آزاد بعنوان دو علامت اصلی سیگنال تلقی می شود. در اين زمينه واحد حمل و نقل شركت صنام قادر به ارائه خدمات زير مي باشد:

ارائه خدمات طراحي و مهندسي
تامين تجهيزات خارجي و داخلي سيستم­هاي سيگنالينگ
نصب و راه اندازي سيستم­هاي سيگنالينگ
تامين و نگهداري سيستم­هاي سيگنالينگ
طراحي، نصب و راه اندازي سيستم هاي جديد مانند ATC
طراحي، نصب و راه اندازي سيستم CTC در نواحي مختلف شبكه راه آهن كشور
انجام فازهاي مطالعاتي، طراحي، نصب و اجراي تجهيزات موردنياز جهت ارتقاء سيستم هاي سيگنالينگ و يا اعمال تغييرات مورد نياز در شبكه راه آهن به منظور بهبود خدمات و افزايش ظرفيت شبكه


سامانه های کنترل مترو

خدمات طراحي و مهندسي، تامين كالا، نصب و راه‌اندازي، نظارت و پشتيباني فني سامانه های کنترل شامل :

سیستم های اعلام و اطفا حریق ، سیستم های اطلاع رسانی مسافرین ، سیستم های جمع آوری اتوماتیک بلیت ، اسکادا ، گیت های کنترل تردد ، کارتخوان ها (توکن ،مغناطیسی،غیرتماسی و ترکیبی) ، نرم افزار فروش بلیط ، سیستم کنترلی هواساز BAS ، سیستم تهویه مترو

طراحی ، ساخت ، تولید و پشتیبانی کمپرسور و درایر کمپرسور راه آهن