شرکت توسعه اندیشان اطلس (توانا)

شرکت توسعه‌اندیشان اطلس (توانا)، فعالیت خود را از سال 1386 در تهران با هدف افزایش توان تولید در سطح منطقه، صادرات، همکاری و تعامل با شرکت تجهیزات، خدمات و ورود ارز به کشورآغاز کرد و بر آن شد با همکاری و تعامل بــا شرکت‌های معتبر دانش‌بنیان داخلی و بررسی نیاز داخل کشور و تحقیقات گستردة علمی و صنعتی، به‌منظور انجام وظیفة اجتماعی، کاهش آلودگی هوا و صرفه‌‌‌جویی در سوخت خودرو را سرلوحه کار خود قرار دهد تا سهم بزرگی از پروژه ملی کشور به نام “تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه‌سوز” را از آنِ خود کند.

شرکت توانا با بهره‌گیری از نیروهای مجرّب و کارآزموده در حوزه‌های فنی و مهندسی، گازهای فشرده اتان و متان، متالورژی و کلیه تخصص‌های مرتبط با حوزه NGV، توانسته است تحول بزرگی در حوزه انتقال گاز، هوای فشرده و صنایع مرتبط ایجاد کند.

این شرکت در راستای بهره‌مندی بیشتر، از پیشرفت علم و تکنولوژی غافل نشده و به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان ثبت شده و درحال توسعة علوم و فنون حوزه NGV (گاز طبیعی در خودروها) می‌باشد.

این شرکت دارای سه کارخانة تولیدی مخازن تحت فشار صنعتی و خودرویی در تایپ‌های مختلف 1 و 2 می‌باشد. از مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدی این شرکت، کارخانه تولید مخازن تحت فشار “کاوش” در قزوین با ظرفیت تولید 250.000 انواع مخزن در سال، کارخانه تولید مخازن CNG “پرشیا” در تهران با ظرفیت تولید 100.000 انواع مخزن در سال و کارخانه صنایع مکانیک که با بهره‌گیری از 150 نیروی متخصّص و مجرّب، با توان تولید انواع مجموعه‌ها و سازه‌های پیچیدة فلزی، در فضایی بالغ بر8000 مترمربع مشغول به فعالیت می‌باشد که طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی و بهره‌برداری این کارخانجات با تکیه بر علم روز، پرسنل مجرّب و کارآمد و تلاش شبانه‌روزی متخصّصین این حوزه میسّر شده است.


این شرکت، توسعة همه‌جانبه و مداوم را از الزامات اصلی پیشرفت و بقای خود می‌داند و در تلاش است تا سال 1405 به چشم‌انداز خود یعنی تولیدکننده ، تبدیل کننده و تأمین‌ کننده پیشرو در صنعت حمل‌ونقل گازسوز NGV دست یابد.

کارخانجات

کارخانه پرشیا(تهران)

ایـــن کارخانه بر اساس دانش نیروی انسانی، طراحی، ساخت، راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده است.

این مهم، باعث شده تا با داشتن توانمندی بالای علمی خود، یکی از باکیفیت‌ترین و چابک‌ترین خطوط تولید موجود در ایران را راه‌اندازی کند.


ظرفیت اسمی این کارخانه 100 هزار مخزن در سال می‌باشد که درحال رشد و توسعة خطوط تولید به میزان دوبرابر است.

محصولات این کارخانه، انواع مخازن نوع 1 و 2 و 3 می‌باشد که در سایزهای مختلف 0.5 لیتری تا 200 لیتری بر اساس سفارش مشتری، تولید و به بازار عرضه می‌شود.

مواد اولیه این کارخانه انواع لوله بدون درز، الیاف کربن و مواد تولیدی مخازن نوع دو می‌باشد.

کارخانه کاوش

این کارخانه با ظرفیت تولید اسمی 250 هزار مخــزن در سال، تنها کارخانه موجود در ایران می‌باشد که دارای دو خط تولید همزمان است. این کارخانه با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، توانایی تولید کلیه مخازن تحت‌فشار CNG و صنعتی، مخازن هوای فشرده و مخازن حمل گاز را دارد.


محل این کارخانه، در شهر صنعتی البرز قزوین واقع شده و به‌عنوان یک واحد صنعتی سبز در منطقه فعالیت دارد.

تولیدات این کارخانه شامل کلیه مخازن 35 لیتری، 54لیتری، 62 لیتری، 65 لیتری، 75 لیتری، 91 لیتری، 101 لیتری، 113 لیتری و 120 لیتری و سایر مخازن سفارشی صنعتی می‌باشد.

مواد اولیة این کارخانه، لوله‌های بدون درز با قطرهای متنوع است که بر اساس سفارش مشتری،بهره‌برداری می‌شود.

در این کارخانه، مخازن CNG مطابق با استاندارد INSO 7598 و مخازن صنعتی مطابق با استاندارد INSO 7907-1 طراحی، تولید و تست می‌شوند.

کارخانه صنایع مکانیک

کارخانه صــــنایع مکانیک که نامگذاری آن با اقتباس از گروه صنایع مکانیک (که توسط زنده‌یاد مهندس رحیمی طاری بنا شده) مــــی‌باشد، براساس دانش و توان نیــــــروی انسانی متخصّص و ماهر راه‌انـــدازی شده است.


این کارخانه توانسته است فضای کاری 8‌ هزار متری و دارای انواع تجهیزات و تکنولوژی‌های ماشینکاری، عملیات حرارتی، جوشکاری و … با ظرفیتهای تولیدی بسیاری را در حوزه طراحی، ساخت، مونتاژ و تولید انبوه انواع مجموعه‌ها و سازه‌های فلزی ایجاد و به‌سوی تولید ناب با اخذ تمامی استانداردهای مورد نیاز، حرکت کند.


استاندارد مدیریت سیستم کیفیت ISO 9000، استاندارد کیفیت جوش ISO 3834 و … نمونه‌ای از استانداردهای اخذشده می‌باشند.

گروه کامپوزیت

گروه کامپوزیت شرکت توسعه اندیشان اطلس(توانا) در راستای اهداف و برنامه‌های راهبردی شرکت در حوزه کامپوزیت اقدام به تهیه و تدوین «سند راهبردی و نقشه‌راه کامپوزیت» نموده و با استفاده از تجهیزات و فناوری‌های موجود مانند دستگاه پیچش الیاف (Filament Winding)، کوره و تجهیزات آزمایشگاهی و بکارگیری نیروهای تحصیل کرده و توانمند در حوزه‌ تولید محصولات زیر فعالیت می‌نماید:

 1. مخازن کامپوزیتی نوع2 با الیاف کربن: به‌عنوان تنها مرکز دارنده نشان استاندارد کشوری تولید این نوع مخازن با شماره INSO7598
 2. مخازن کامپوزیتی نوع2 با الیاف شیشه: در این بخش نیز تعدادی مخزن تولید و تست شد و در جهت ارسال به کشور روسیه با طرف خارجی ارتباط‌های مناسبی برقرار شده است.
 3. مخازن کامپوزیتی نوع4 کپسول LPG: از این نوع مخازن جهت مصارف خانگی استفاده می‌شود.
 4. مخازن کامپوزیتی آب‌شیرین‌کن با فناوری RO: در این حوزه نیز با شرکت مپنا برای ساخت این مخازن کامپوزیتی همکاری آغاز شده است.

مجموعه تبدیل

کارخانه صــــنایع مکانیک که نامگذاری آن با اقتباس از گروه صنایع مکانیک (که توسط زنده‌یاد مهندس رحیمی طاری بنا شده) می‌باشد، براساس دانش و توان نیروی انسانی متخصّص و ماهر راه‌اندازی شده است.


این کارخانه توانسته است فضای کاری 8‌ هزار متری و دارای انواع تجهیزات و تکنولوژی‌های ماشینکاری، عملیات حرارتی، جوشکاری و … با ظرفیتهای تولیدی بسیاری را در حوزه طراحی، ساخت، مونتاژ و تولید انبوه انواع مجموعه‌ها و سازه‌های فلزی ایجاد و به‌سوی تولید ناب با اخذ تمامی استانداردهای مورد نیاز، حرکت کند.


استاندارد مدیریت سیستم کیفیت ISO 9000، استاندارد کیفیت جوش ISO 3834 و … نمونه‌ای از استانداردهای اخذشده می‌باشند.

ماموریت

 • طراحی انواع مخازن تحت فشار در صنعت NGV
 • تولید انواع مخازن CNG خودرویی، کرایوژنیک، جانبوتیوب مخازن لوکوموتیو، مخازن اتوبوسی
 • تولید انواع تجهیزات با کاربری در صنعت CNG
 • تبدیل مصرف سوخت انواع وسایل حملونقل جادهای و ریلی
 • توسعه و تأمین زیرساختهای مصرف انرژی سوخت جایگزین بنزین و گازوئیل (از فسیلی به گاز طبیعی فشرده CNG و گاز طبیعی مایع LNG )
 • انجام پروژههای صنعتی ملی و بینالمللی (حمل گاز مایع)

زمینه های فعالیت

 • تولیدکننده انواع مخازن CNG نوع 1، نوع 2، نوع 3 و صنعتی در اندازههای مختلف
 • تأمینکننده کیت های تبدیل دوگانه سوز و کلیه تجهیزات تبدیل
 • دارنده شبکه گسترده کارگاههای تبدیل در سراسر کشور
 • طراح و سازنده تریلرهای حمل گاز و جایگاه گازرسانی به روش مادر – دختر
 • طراح و سازنده جایگاه های سیار سوخت رسانی CNG
 • حضور در پروژههای بزرگ ملی در قالب کنسرسیوم با همکاری فعالان بازار
 • طراحی مخازن پرفشار بدون درز تحت استانداردهای بینالمللی
 • طراحی و تجهیز آزمایشگاه های تست ادواری
 • تولید مخازن مادون سرد (کرایوژنیک)
 • مایع سازی، حمل، احداث جایگاه های بارگیری و تخلیه اتان فشرده و مایع
 • همکاری با شرکت هایی از قبیل: ایران خودرو، سایپا زامیاد، صنعت نفت، دیار خودرو، پارسیان و …
 • قابلیت طراحی و تبدیل موتورهای Diesel Dual Fuel
 • تولید مخازن LPG خانگی و صنعتی
 • تولید مخازن PCP و SCBA

شتاب دهنده توانا

شتاب‌دهندة “توانا”، نخستین شتاب‌دهندة تخصصی در صنعت NGV با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری است.


این شتاب‌دهنده دارای سابقة چندین‌ساله در حوزة طراحی و تولید مخازن تحت فشار CNG و پروژه‌های مختلف مرتبط با گازسوز کردن وسایل نقلیه در صنعت حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی می‌باشد.


شتاب‌دهندة “توانا” سعی می‌کند تا حد امکان از مسیرهای زیر از استعدادهای بومی کشور و استارتاپ‌های مختلف حمایت کند:


تأمین سرمایه اولیه برای راه‌اندازی استارتاپ‌ها با ملاک‌های سرمایه‌گذاری شامل: جذابیت ایده، توانایی تیم استارتاپی و پتانسیل رشد بازار.


حمایت از استارتاپ‌ها در مرحله رشد، جهت افزایش تعداد مشتریان و سهم بازار.
ارائه مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم برای توسعه کسب و کارهای استارتاپی و تسهیل‌گری جهت ورود موفق‌تر به بازار.

نیازهای فناورانه در این حوزه عبارتند از :

 • فناوری‌های نو و کاربردی صنعت گاز در حمل‌ونقل (خودرویی سبک و سنگین، ریلی، دریایی)
 • فناوری، طراحی و ساخت مخازن نوع 2 و 3 و 4
 • فناوری، طراحی و ساخت مخازن جوشی مادون سرد (کرایجینیک/گاز مایع)
 • فناوری مایع‌سازی گاز (LNG) و انتقال گاز مایع
 • فناوری، طراحی و ساخت جایگاه‌های سیار گاز فشرده
 • فناوری، طراحی و ساخت مخزن با استفاده از ورق (تغییر مواد اولیه از لوله به ورق)
 • بکارگیری آلیاژهای جدید در طراحی و ساخت مخازن گازهای فشرده
 • کاربردهای مختلف و جدید مخازن تحت فشار
 • فناوری فشرده‌سازی گاز (CNG )
 • فناوری، طراحی و ساخت کیت برای دیزل و بنزین
 • فناوری، طراحی و ساخت جایگاه‌های سوخت CNG و LNG
 • فناوری، طراحی و ساخت دستگاه‌های خطوط تولید در صنعت ساخت مخازن (ماشین‌کاری، جوشکاری، تراشکاری، فلوفرم)

محصولات

مخازن نوع 1

مخزن CNG خودروهای دوگانه سوز

با توجه به کمبود و گرانی سوخت‌های فسیلی، سوخت ارزان، پاک و در‌دسترس گاز طبیعی در اولویت استفاده مردم و کارخانه‌های اتومبیل‌سازی قرار گرفته است. گروهی از خودروها توسط شرکت سازنده خودرو، در کارخانه دوگانه سوز می شود و برخی از خودرو ها نیز پس از خروج از خط تولید و کارخانه، توسط مالک در کارگاه های مجاز، گازسوز می‌شوند .
جهت انجام پروسة گازسوز کردن خودروها، در هر دو مورد نیاز به مخازنی مناسب و ایمن جهت نصب در خودرو می‌باشد. شرکت “توانا” با سابقه 25 ساله خود در تولید مخازن تحت فشار خودرویی و همچنین با توجه به کیفیت محصولات ارائه شده در کیت های تبدیل در طرح تبدیل خودروهای عمومی به دوگانه سوز، در تمام دوره های ارزیابی انجام شده توسط شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی موفق به دریافت مقام نخست تبدیل کننده خودروهای بنزینی به دوگانه سوز شده است.

صنعتی / نیم لیتری اکسیژن

این مخازن برای فشار کاری PSI 1800 طراحی و ساخته شده اند و با فشار تست PSI 2700 مورد آزمون هیدرو استاتیک قرار می گیرند.

این مخازن قابلیت ذخیره سازی 62 نرمال لیتر اکسیژن را دارا می باشد.از این مخازن به منظور تامین اکسیژن مورد نیاز خلبان در زمان اجکت استفاده می شود.جنس این مخازن فولاد 4130 بوده و مطابق استاندارد DOT 3AA طراحی و تولید می گردند. هم چنین عمر این مخازن 15 سال است.


صنعتی / کابین خلبان

مخازن 10 لیتری اکسیژن برای فشار کاری 124 بار طراحی شده‌اند و قابلیت ذخیره‌سازی 1240 نرمال لیتر اکسیژن را دارند.

این مخازن به‌منظور تأمین اکسیژن مورد نیاز کابین خلبان، استفاده می‌شوند.


صنعتی / مخازن تحت فشار جایگاهی

این مخازن شامل دو گروه 80 لیتری و 150 لیتری می‌باشند که برای فشار 275 بار طراحی و تولید شده‌اند. این مخازن به‌عنوان مخازن ذخیره در جایگاه‌های سوخت CNG استفاده می‌شوند .
برای مصارف صنعتی، ازجمله ذخیره هوای فشرده در فشار 275 بار نیز می‌توان از این مخازن استفاده کرد.


صنعتی / اکسیژن، جوشکاری و …

این مخازن برای فشارهای 150 و 200 بار طراحی و تولید می‌شوند.
از این مخازن در مصارف صنعتی، ازجمله جوشکاری و تأمین اکسیژن برخی تجهیزات استفاده می‌شود؛ همچنین برای تأمین اکسیژن موردنیاز بیمارستان‌ها نیز از این مخازن استفاده می‌شود.


صنعتی / اتان

این مخازن به منظور انتقال گاز اتان و برای فشار کاری 180 بار طراحی و تولید شده اند. این مخازن شامل دو سری مخازن 145 لیتری با طول 1.8 متر و مخازن 200 لیتری با طول 2.4 متر می باشد. مخازن 200 لیتری تحت فشار180 بار برای اولین بار در کشور طراحی و تولید شده است. استاندارد طراحی و ساخت این مخازن INSO 7909 بوده که مطابق با این استاندارد، مخازن با فشار 270 بار مورد آزمون هیدرواستاتیک و با فشار 432 بار مورد آزمون ترکیدگی قرار می گیرند. جنس این مخازن از فولاد کروم-مولیبدن 34CrMo4) 1.7220)بوده و هم چنین عمر این مخازن با توجه به آزمون سیکلی انجام گرفته بر روی این مخازن 15 سال می باشد.


تنفسی/ اتمسفر آلوده، آتش نشانی

استاندارد ساخت این مخازن استاندارد ملی INSO 21293-2 یا استاندارد بین المللی ISO 11119-2 می‌باشد. این محصول، درحال‌حاضر با ظرفیت حجمی 2.5 لیتر و وزن 1.9 کیلوگرم برای فشار کاری 300 بار و فشار ترکیدگی بالای 900 بار طراحی و تولید شده است و برای تأمین اکسیژن موردنیاز در محیط‌های آلوده استفاده می‌شود.

به‌طور میانگین هر مخزن 2 لیتری، حدود 15 دقیقه می‌تواند اکسیژن موردنیاز یک فرد بالغ را تأمین کند.

این مخازن دارای ایمنی بالایی است که می‎‌توان به فشار آزمون (1.5Pw و فشار ترکیدگی 2Ph ) اشاره کرد. عمر این مخازن با توجه به آزمون سیکلی انجام‌گرفته بر روی این مخازن، 15 سال می‌باشد.

PCP / تفنگ های پینت بالی

تفنگ های بادی (PCP (Pre Charged Pneumatic با فشار هوا کار می کنند و برای تهیه فشار هوا می توان از تلمبه، مخازن فولادی یا مخازن کامپوزیتی استفاده کرد. این دسته از محصولات شرکت توانا در گروه مخازن کامپوزیتی نوع 3 (لاینر فلزی و تمام کامپوزیت) قرار دارد و دارای لایه داخلی(لاینر) از جنس فلز که عمدتا آلومینیوم 6061 است و با الیاف کربن به صورت تمام پیچ تقویت می شوند و حدود 50 درصد از مخازن نوع یک (تمام فلزی) وزن کمتری دارند. این مخازن در احجام گوناگون بسته به کاربرد و نیاز سفارش دهنده قابل سفارش است.
این مخازن با توجه به فشار کاری و ایمنی بالا دارای کاربردهای گوناگونی است که می توان از آنها در اسلحه های شکاری، پینتبالی و پلیس یا به عنوان مخازن تنفسی فرار در اتمسفرهای آلوده مانند آتش نشان ها، چاه های نفتی یا در قایق های نجات به عنوان مخزن تنفسی استفاده کرد.

جایگاه سیار

اختصاص کامیون و یا وانت جهت حمل و یا استقرار مخازن حمل گاز به محدوده های مرکزی و پرتراکم شهر که فاقد جایگاه سوخت رسانی هستند و امکان اختصاص زمین در این خصوص وجود ندارد. کلیه تجهیزات توزیع گاز بر روی خودرو نصب خواهد بود و نیاز به ساختار خاصی ندارد و در حاشیه پارکها و فضاهای عمومی نیز می تواند مستقر شد.

 • جایگزین سوخت وسایل نقلیه درون شهری از بنزین به گاز طبیعی؛
 • کاهش آلودگی هوا و صوتی در شهرها ؛
 • با توجه به سیار بودن جایگاه استفاده از این جایگاهها در مواقع اضطرار برای سوختگیری خودروها ؛
 • بارگیری جایگاههای سیار در زمانهای خالی بودن جایگاههای موجود و در نتیجه افزایش بهره وری جایگاههای موجود (مثلا 11 شب تا 5 صبح)؛
 • ایجاد تنوع در سبد سوخت کشور و افزایش سهم گاز طبیعی ؛
 • ایجاد زمینه جهت آزادسازی قیمت بنزین ؛
 • فراهم آمدن امکان تعدیل قیمت بنزین با حداقل فشار تورمی و نارضایتی اجتماعی؛

تریلر حمل اتان

تریلر حمل مخازن اتان، شامل دو سری متفاوت از مخازن 145 لیتری (ET145) و 200 لیتری (ET200) می‌باشد.


در سری مخازن 145 لیتری، تریلر متشکل از 4 سبد و هر سبد، حاوی 36 مخزن 145 لیتری است که مجموعا 144 مخزن، حجم آبی حدود 20800 لیتر را تأمین می‌کند و در سری مخازن 200 لیتری، تریلر متشکل از 4 سبد و هر سبد، حاوی 29 مخزن 200 لیتری است که مجموعا 116 مخزن، حجم آبی حدود 23200 لیتر را تأمین می‌کند.

انواع گازهای فشرده

سبد مخازن حمل گاز فشرده، از محصولات شرکت “توانا” می‌باشد.

این محصول به‌منظور حمل گازهای فشرده مختلف در لیتراژهای آبی متفاوت، طراحی و تولید می‌شود که می‌توان به سبد 4 سیلندری تا 48 سیلندری اشاره کرد.


این سیلندرها در یک چارچوب فلزی قرار داده می‌شود و با سانترال کردن سیلندرها توسط منی فولد استنلس استیل به همدیگر مرتبط می‌گردد.

سبد ذخـیره

رَک

“توانا” دارای توانایی مهندسی برای کمک و رسیدگی به تقریباً هر درخواستی برای سبد مخازن سیلندر CNG برای استفاده در اتوبوس و کــــــامیون است. “توانا” با داشتن تخصص و امکانات تولیــــد برای هر چهار طرح سیلندر (یعنی انواع 1، 2، 3، 4)، می‌تواند بهترین راه حل سیلندر را برای برآوردن درخواست مشتری ارائه دهد.
“توانا”می‌تواند یک راه‌حل یکپارچه را با ارائه یک چیدمان سبد مخازن داخلی، با توجه به نیازهای فعلی مشتری و یا راه‌حل کامل «Plug & Play» در صورت نیاز ارائه دهد. در نهایت، “توانا” همچنین می‌تواند پشتیبانی فنی و آموزش نصب، نگهداری و نگهداری کلی از چیدمان سبدهای مخازن را در سایت به مشتریان خود ارائه دهد.

تجهیزات تبدیل

کیت تبدیل

شرکت توانا با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و مجرب و در راستای رفع وابستگی، توفیق داشته است که بخش عمده‌ای از اجزای کیت را بومی‌سازی کرده و با استفاده از قطعات باکیفیت و استاندارد، در کیت‌های تولیدی خود ، تلاش دارد ضمن کسب رضایت بیشتر کاربران، مجموعه‌ای با عملکرد مطلوب ارائه کند.


کیت‌های متداول مورداستفاده در کشور باتوجه به دو دستة نسل اول (حلقه باز یا open loop) و نسل چهار (حلقه بسته یا close loop) تقسیم می‌شود.
اجزای اصلی مورد استفاده در این کیت‌ها به شرح زیر است: رگولاتور، مجموعه الکتریک، مجموعه ریل و انژکتور، شیر سر مخزن، شیر برقی قطع‌کن، شیر سوخت‌گیری و …

تجهیزات تبدیل

پایه و کمربند

برای تبدیل خودروها به دوگانه‌سوز، علاوه بر کیت به تجهیزات دیگری همچون پایه مخزن، کمربند و … نیاز است.
پایه مخزن تولیدی شرکت “توانا”، توانایی تحمل شتاب 20g در راستای مسیر حرکت خودرو و توانایی تحمل شتاب 8g در راستای عمود بر حرکت خودرو و سطح افقی را دارد.

این تجهیزات از آلیاژ فولاد ساخته شده و پوشش آن به‌نحوی است که در کلیه شرایط آب‌وهوایی موجود، کارکرد بالایی دارد .

مخازن کرایوژنیک

مادون سرد

مخازن کرایوژنیک یا مادون سرد، برای نگهداری و انتقال مایعات فوق سرد؛ نظیر -160 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود.


مخازن کرایوژنیک LNG که برای تأمین سوخت خودروهای دیزلی دوسوخته (DDF) استفاده می‌شود، جزو محصولات آتی شرکت “توانا” می‌باشد و درحال‌حاضر در مرحله ساخت نمونه‌های اولیه قرار دارد.

مخازن LPG

مخازن خانگی

این مخازن از سری مخازن نوع 4 می باشد و برای ذخیره سازی و حمل گاز مایع LPG در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.
این مخازن نسبت به مخازن ال پی جی فلزی دارای مزایای متعددی بوده که از مهم ترین آن ها میتوان به وزن پایین تر(60 تا 70 درصد کاهش وزن نسبت به مخازن فلزی) اشاره کرد.
استاندارد طراحی و ساخت مخازن ال پی جی کامپوزیتی مطابق با استاندارد ملی INSO 21293-3 یا استاندارد بین المللی ISO 11119-3 بوده که با توجه به استانداردهای نامبرده، آزمون های متعددی حین تولید و تاییدیه ساخت باید بر روی مخازن انجام شود.

مخازن ذخیره

LPG

گاز ال پی جی (Liquefied Petroleum Gas) به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیبی از این دو گاز گفته می شود که با نام گاز مایع نیز شناخته می شود.

گاز ال پی جی بیشتر برای مصارف خانگی ( گرمایشی پخت و پز) و صنایع کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت توانا با استفاد از کادر مجرب و تجهیزات به روز، مانند دستگاه نورد یا رول ورق، جوش TIG و MIG و جوش زیر پودری و … ، پس از اخذ استاندارد ملی 841 که متخص تولید مخازن ذخیره و حمل گاز LPG میباشد، به جرگه تولیدکنندگان این محصول، پیوسته است. توانا جهت تسهیل در امر استفاده خانگی و ویلاها، مخازن ذخیره گاز LPG در لیتراژ های بالا (2000/4000/6000/8000/و …) تولید و به بازار مصرف ارسال مینماید.

پروژه ها

پروژه تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه سوز

با توجه به دو دهه سابقه شرکت “توانا” (سیلندر پرشیا سابق) در زمینه تولید مخازن جدارنازک با فشار کاری بالا، می‌توان این شرکت را اولین تولیدکننده این نوع از مخازن CNG در کشور دانست.


از سال 1398 شرکت “توانا” به‌عنوان یکی از پیمانکاران شرکت پخش و پالایش برای تبدیل 200.000 خودرو انتخاب شد. این شرکت در همه دوره های ارزیابی کارفرما توانسته است رتبه برترین پیمانکار کمی و کیفی را به خود اختصاص دهد.

پروژه ها

مخازن حمل اتان

این مخازن به‌منظور انتقال گاز اتان و برای فشار کاری 180 بار، طراحی و تولید شده‌اند.


این مخازن شامل دو سری مخازن 145 لیتری با طول 1.8 متر و مخازن 200 لیتری با طول 2.4 متر می‌باشد.

مخازن 200 لیتری تحت فشار180 بار برای اولین بار در کشور طراحی و تولید شده است.

CNG طراحی و ساخت جایگاه سوختگیری

تیم مجرب “توانا”، با حضور مداوم در تمام مراحل طراحی و ساخت جایگاه‌های مشتریان CNG خود، این فرایند را برای آنها آماده کرده است.


این شرکت، تجهیزات جایگاهی را با بالاترین استانداردها و با استفاده از بهترین تکنولوژی (کمپرسور، نازل) طراحی نموده و پس از تحویل به مشتری به جهت تعمیر، نگهداری و رفع ایرادات فنی تجهیزات جایگاهی در خدمت مشتریان عزیز خود می‌باشد.

تعویض مخازن اتوبوسی

شرکت دانش بنیان توسعه اندیشان اطلس “توانا” با همکاری شرکت دمیکو اقدام به تعویض مخازن کامپوزیتی فرسوده اتوبوس های شهری سطح تهران نموده است.


در این طرح با کمک متخصصین شرکت توانا مخازن فرسوده از اتوبوس ها جدا شده و پس از سرویس کلی اتوبوس ها ، مخازن کامپوزیتی جدید جایگزین شده و پس از انجام تست و بازرسی های مورد نیاز به ناوگان حمل و نقل عمومی باز گردانده می شوند.

سبد نیتروژنی

سبد سیلندر نیتروژنی “توانا”، متشکل از 6 مخزن میباشد که حجم آبی حدود 700 لیتر را تأمین میکند.

این سبد، قابلیت استفاده برای حمل انواع گازهای طبیعی فشرده را دارد که در صورت استفاده برای سایر گازها ، باید الزامات استاندارد ملی 13103 را رعایت کرد.
قابلیت تولید در ظرفیتهای 600-700-800 لیتری در شرکت وجود دارد، طراحی و تولید این محصول، مطابق استانداردهای ملی 13114 ، استاندارد ملی 4-14655 ، استاندارد ملی 6792 ، ISO 11114-1 و ISO11114-2 انجام گرفته است.

ذخیره و حمل گازها

این شرکت تاکنون پروژههای زیادی درخصوص طراحی و ساخت سبدهای انبار و حمل گازهای پرفشار را به نتیجه رسانده است.


از مهمترین پروژه های انتقال گاز برای صنایع پتروشیمی، میتوان به تولید کانتینرهای حمل گاز اتان هلدینگ سرمایه گذاری نفت اشاره کرد.

لوکوموتیو دوسوخته همزمان (DDF)

تبدیل دوسوخته (DDF) با مفهوم تزریق همزمان گاز طبیعی و گازوئیل در درون سیلندر و موتور، بر روی لوکوموتیوهای دیزلی نیز کاربردی است.


با این کار می‌توان میزان مصرف گازوئیل را 40 تا 60 درصد کاهش داد و باتوجه به نوع مسیر عبور لوکوموتیو و مسافت‌های طولانی که طی می‌کنند، تبدیل DDF با گاز طبیعی مایع نیز انجام‌پذیر است؛ البته در مسافت‌های کوتاه و لوکوموتیوهای مانوری، از تبدیل DDF با گازهای CNG استفاده می‌شود.

تریلرکشنده دوسوخته همزمان (DDF)

موتور دوسوخته یا سوخت ترکیبی گازوئیل و گاز طبیعی (Diesel Dual Fuel ( DDF به مفهوم تزریق همزمان گاز طبیعی و دیزل در درون سیلندر می‌باشد. مخلوط گاز و هوا، محفظه سیلندر را پر می‌کنند و پاشش کمی چاشنی گازوییل، آن را مشتعل می‌کند.


میزان تزریق گازوئیل و گاز توسط سیستم الکترونیکی (ECU) کنترل می‌شود. با این روش، بدون‌آنکه تغییر غیرقابل‌بازگشت و بزرگی در موتور دیزل ایجاد شود، مصرف گازوییل تا 40-60% کاهش می‌یابد و توان موتور با کنترل صحیح مصرف گازوئیل و گاز حفظ می‌شود.

مزایای استفاده از کیت دوسوخته برای مصرف‌کننده:
 • کاهش سروصدا و نویز موتور در حالت دوسوخته
 • امکان ذخیره‌سازی سهمیه گازوئیل
 • بهبود حفظ محیط زیست از جنبه کاهش آلودگی خروجی اگزوز

دوگانه سوز نمودن خودرو ایسوزو

در این اتومبیل با استفاده از تکنولوژی دوسوخته همزمان ، مخلوط گاز و هوا محفظه سیلندر را پر می‌کنند و پاشش کمی چاشنی گازوییل، آن را محترق می کند. با این روش بدون ایجاد تغییر غیرقابل بازگشت و بزرگی در موتور دیزل، مصرف گازوییل بین 30 الی 70 درصد می‌تواند کاهش یابد.
موتورهای دوسوخته آلایندگی (خصوصاً ذرات معلق) را بصورت قابل توجه نسبت به موتور دیزل کاهش
می دهند و بدلیل کاهش آلایندگی و سروصدا، راحتی و آرامش بیشتری برای راننده خواهد داشت. از نکات حایز اهمیت این است که در هر زمان که مخزن گاز خالی باشد یا راننده ترجیح دهد، بدون هیچ مشکلی موتور به حالت دیزل باز می گردد.

در کشور ما نیز با توجه به واردات بخش عمده گازوییل مصرفی و نیاز به تزریق ارز برای واردات این سوخت، استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت کمکی می‌تواند کاهش قابل ملاحظه‌ای در مصرف و واردات گازوییل ایجاد نموده و در عین حال صرفه‌جویی برای مصرف کننده (نسبت به قیمت آزاد گازوییل) ایجاد خواهد نمود.

دوگانه سوز نمودن خودروی پادرا

در این پروژه کیت های تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه سوز که شامل دونوع کیت نسل یک (OPEN LOOP) و نسل چهار (CLOSE LOOP) میباشد به طور کامل در تمامی اجزاء ( مکانیک و الکتریکی ) در داخل شرکت توانا بومی سازی شده و دانش تولید آن نهادینه شده است.
این شرکت با استفاده از کیت بومی نسل_4 تولید شده، به تبدیل دو نمونه خودرو پادرا و تیبا اقدام کرد. نتایج ارزیابی این خودروها در آزمون های انجام گرفته با دستگاه ارزیابی توان و گشتاور خودرو (دینامومتر) حاکی از آن است که افت توان و گشتاور نسبت به حالت بنزین در محدوده استاندارد است. (کمتر از 10 درصد)
اقدامات لازم برای کسب مجوزهای تبدیل این خودروها انجام گرفته و مجوزهای تاییدیه نوع آنها با کیت نسل 4 بومی اخذ شد.

کنــترل کیفیت

کیفیت فرایند

سیستم کیفیت توسعه‌اندیشان اطلس”توانا”، همزمان با تأسیس شرکت و آغاز به تولید انواع محصولات، مطابق با استاندارد ISO 9001: 2015 در مباحث اصلی سیستم کیفیت و همچنین استاندارد IATF16949:2016 در مباحث تخصصی صنعت خودرو، با هدف پاسخگویی به تقاضاهای روبه‌رشد در صنعت خودروسازی داخلی و بین‌المللی برای طیف سیلندرهای بدون‌درز و کامپوزیت که ما به‌عنوان گازهای سوخت CNG از آن یاد می‌کنیم، اخذ شده است.


سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست‌محیطی توسعه‌اندیشان اطلس “توانا” مطابق با الزاماتISO14001:2015 طرح‌ریزی شده، که نشانه‌ای از توانایی و تعهد ما برای پاسخگویی به مسئولیت‌های زیست‌محیطی سختگیرانه موردنیاز جهانیان است. سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای توسعه‌اندیشان اطلس “توانا”، مطابق با الزامات استانداردISO 45001:2018 می‌باشد که نشان‌دهنده توانایی و مراقبت دائمی این شرکت برای حفاظت از سلامت و ایمنی کارکنان خود است.

کیفیت سیستم

تولید مخازن در شرکت “توانا” طی مراحل طراحی اولیه، تأیید طراحی، آزمون و در نهایت، اخذ گواهینامه تأیید نوع، انجام می‌شود. سیلندرهای تولیدی مطابق استانداردهای بین‌المللی، علاوه‌بر تیم‌های خُبره در شرکت “توانا”، توسط شرکت‌های بازرسی ثالث، ارزیابی و تأیید می‌شوندو گواهینامه‌های مختلفی اخذ می‌گردد.

طراحی:

برای طراحی انواع مخازن، علاوه‌بر بکارگیری فرمول‌های محاسباتی (مطابق با استانداردهای بین‌المللی و ملی)، از تحلیل نرم‌افزارهای اِلِمان محدود نیز استفاده می‌شود تا داده‌های طراحی به دست آید.

تعیین مشخصه‌های فنی:

پس از تعیین مشخصات شیمیایی، فیزیکی، مکانیکی و مقاومت در برابر تنش خوردگی آن، با توجه به شرایط استفاده سیلندر، مواد مؤثر (فولاد، الیاف، رزین و غیره) انتخاب می‌شود.
همچنین مکانیک شکست فولاد، تجزیه و تحلیل می‌شود و مطابق آن، حداکثر اندازه مجاز عیب در سیلندرها تعیین حذف شود و این امکانات فراهم می‌شود:

 • تعیین حدود آزمایشات غیرمخرب که باید در خط تولید انجام شود (NDE Defect size)
 • تضمین عمر خستگی سیلندر (Cycling)
 • نشان‌دادن نشتی قبل از شکست فرضی سیلندر(LBB)
 • حفاظت سطح سیلندر ( که تابعی از شرایط محیطی مختلف استفاده و عوامل خوردگی مختلفی است که سیلندر ممکن است با آن ها تماس پیدا کند).
تأیید:

برای طراحی هر سیلندر جدید در “توانا”، آزمایش‌ها و تحلیل‌های طراحی نمونه اولیه، توسط یک سازمان بازرسی، تأیید صلاحیت مستقل و بی‌طرف انجام می‌شود تا تأییدیه‌های لازم صادر گردد. تمام کارهای آزمایشی لازم برای کسب تأییدیه‌ها، مطابق مشخصات تصریح‌شده، با استفاده از تجهیزات و امکانات داخلی خود (آزمایشگاه تأیید صلاحیت) در “توانا” انجام می‌شود.
این آزمایش‌ها شامل، تست خواص مکانیکی و تست خستگی، تست ترکیدگی، آزمون آتش، آزمون نفوذ گلوله و آزمایش‌های پیشرفته بر روی سیلندرهای مقیاس کامل مانند تست محیطی، آزمایش‌های دمای شدید، تست چرخه فشار گاز و غیره است.

آزمایشگاه

واحد آزمایشگاه شرکت توسعه‌اندیشان اطلس (توانا)، به‌عنوان مرجع آزمون‌های مخازن CNG گاز صنعتی و جایگاهی، با بکارگیری استانداردهای ملی و بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملی استاندارد فعالیت می‌کند.


این آزمایشگاه دارای گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاه همکار به شماره T/3557 و 17025از اداره کل استاندارد استان تهران و دارای تأییدیه‌ از بخش‌های مختلف صنعت؛ همچون واحد متد گروه صنعتی ساپکو و نهاد اندازه‌شناسی دقت آزما (نادا) نیز می‌باشد.

هـــــمکاری و فروش

آزمون‌های مواد

 • آزمون كشش در دمای محیط
 • آزمون ضربه چارپی
 • آزمون خمش
 • آزمون سختی سنجی
 • آزمون‌های فشار
 • آزمون عیوب سطحی به روش آلتراسونیک

آزمون‌های مخازن CNG و صنعتی

 • آزمون سختی سنجی به روش برینل
 • آزمون تخت کاری
 • آزمون نشتی
 • آزمون قرارگیری در معرض آتش
 • آزمون ترکیدن تحت فشار هیدرواستاتیک
 • آزمون چرخه فشار در دمای محیط ( سیکلی)
 • آزمون فشار هیدرواستاتیک
 • آزمون نفوذ گلوله
 • آزمون فراصوتی مخازن
 • آزمون عملکرد نشت قبل از شکست

آزمون های عملکردی رنگ و پوشش

 • آزمون تعیین مقاومت چسبندگی رنگ
 • آزمون ضخامت سنجی رنگ

آزمون‌های تخصصی مخازن کامپوزیتی نوع 2

 • آزمون محیط اسیدی
 • آزمون چرخه فشار ( سیکلی ) در دمای بالا
 • آزمون تعیین رواداری ترک
 • آزمون شکست تسریعی

آزمون‌های غیرمخرب

 • آزمون غیرمخرب به روش چشمی (VT)
 • آزمون غیرمخرب به روش مایعات نافذ (PT)
 • آزمون غیرمخرب به روش ذرات مغناطیس (MT)
 • آزمون غیر مخرب به روش فراصوتی (UT)

آزمون دوره ای مخازن CNG خودرویی ISO 6792

گواهینامه ها

استانداردها

شرکت های همکار

درحال‌حاضر کلیه شرکت‌های خودروساز شــــامل ایران خودرو، سایپا، زامیاد، شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی، شرکت اتوبوسرانی و سایر شرکت‌های همکار از توانمندی و ظرفیت این شرکت، در طراحی و تولید مخازن CNG و دوگانه‌سوز کردن ناوگان‌های حمل‌ونقل خود استفاده می‌کنند.


شرکت “توانا” در صدر تولیدکنندگان کلیه تجهیزات CNG در کشور بوده و به امید خدا، در سال‌های آینده، شاهد توسعه قراردادهای بزرگ ملی در سطح کشور و منطقه خواهیم بود.

مشتریان شرکت توانا

irankhodroo-tavana-min
irkh-dzl-tavana-min
petroshimi-tavana-min
shahab-khodro-tavana-min
simfa-tavana-min
sipa-tavana-min
zamyad-tavana-min

تحویل و ارسال محصولات

شرکت توسعه‌اندیشان اطلس، قادر است از روش‌های زیر، محصولات خود را به مصرف‌کنندگان و خریداران ارائه کند.

فروش داخلی:

فروش و تحویل درب کارخانه ارسال محصول با باربری‌های مخصوص مجموعه

فروش خارجی:

ارسال کالا از بنادر و گمرک‌های داخلی

زمینی:

محصولات مجموعه از طریق زمینی با کمک تریلرهای دارای امنیت بالا، ترانزیت شده و به مقاصد مختلف ارسال می‌شود.

هوایی:

به دلیل سنگینی و حجیم بودن محصولات امکان ارسال هوایی موجود نیست.

دریایی:

محصولات مجموعه از طریق تریلرها به بنادر شمالی و یا جنوبی منتقل می‌شوند و از آنجا با کشتی‌های باربری به کل دنیا ترانزیت و منتقل می‌شوند.

بنادر ارسال محصولات

این گروه در کلیه بنادر شمالی و جنوبی فعالیت دارد و خدمات ارسال با کشتیرانی، تخلیه و بارگیری را ارائه می نماید.

بنادر جنوبی ایران
 • بندر امام خمینی(ره) در استان خوزستان
 • بندر شهید رجایی در استان هرمزگان
 • بندر بوشهر در بوشهر
 • بندر شهید با هنر در محدوده بندر عباس
 • بندر خرمشهر در حاشیه خرمشهر
 • بندر چابهار
بنادر شمالی ایران
 • بندر انزلی در استان گیلان
 • بندر نوشهر در استان مازندران
 • بندر امیر آباد در استان مازندران

اطلاعات تماس:

آدرس: انتهای اتوبان شهید بابایی شرق، ابتدی اتوبان یاسینی جنوب، اولین لاین کندرو، پلاک 114، شرکت توسعه اندیشان اطلس (توانا)
تلفن تماس: 77009030-021
وب سایت: www.tavana-grp.com
ایمیل: info@tavana-grp.com